Żel antybakteryjny – jak działa i kiedy używać? 0
Żel antybakteryjny – jak działa i kiedy używać?

W podróży, na placu zabaw, na wycieczce, na zakupach, w pracy, w szkole, w środkach komunikacji miejskiej czy pociągach – miejsc, gdzie przyda się żel antybakteryjny jest wiele, zwłaszcza w sezonie wzmożonej aktywności chorobotwórczych wirusów i bakterii oraz nadmiernych zachorowań.  To w tych miejscach często potrzebujemy wyczyścić dłonie, ale nie zawsze mamy dostęp do wody i mydła. Warto mieć wtedy pod ręką doskonały zamiennik, którego możemy użyć bez względu na to, gdzie się znajdujemy.

Jak działa żel antybakteryjny?

Właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze żeli antybakteryjnych są możliwe dzięki oparciu ich składu o alkohol etylowy bądź benzylowy. To sprawia, że żele antybakteryjne usuwają z powierzchni dłoni nawet 99% bakterii E.coli, gronkowców, paciorkowców i wielu innych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Te, które w swoim składzie mają glicerynę, aloes, pantenol czy witaminy nie tylko odkażają i „myją” dłonie, ale również pielęgnują skórę rąk, nawilżają ją i pozostawiają miękką i gładką w dotyku.

Kiedy używać żel antybakteryjny?

Przede wszystkim należy pamiętać, że najlepszym sposobem na zachowanie higieny rąk jest ich częste i dokładne mycie ciepłą wodą i mydłem. Jak to działa? Roztwór mydła wraz z tłuszczem brudu tworzy emulsję, którą łatwo usuwa woda.  W ten sposób mydła oczyszczają dłonie z brudu, ale nie dezynfekują tak dobrze jak żele antybakteryjne

Żeli antybakteryjnych i chusteczek antybakteryjnych należy używać w sytuacji, gdy nie jest możliwe umycie rąk metodą tradycyjną – w podróży, w komunikacji miejskiej, na placu zabaw czy na wycieczce. W czasie zwiększonych zachorowań na grypę i inne choroby przenoszone przez bakterie, środki bakteriobójcze w postaci żeli i chusteczek powinny być zawsze w zasięgu dłoni,  by pomóc w ograniczeniu ryzyka zakażenia.

Jak często stosować żel antybakteryjny?                                    

Żele antybakteryjne należy stosować z umiarem i w miarę potrzeby.  Nie tylko dlatego, że, pomimo zawartości gliceryny i innych substancji nawilżających, mogą wysuszać skórę dłoni. Wówczas zaleca się stosowanie kremów nawilżających, by zmniejszyć uczucie dyskomfortu.

Według niektórych badaczy bardzo częste stosowanie żeli antybakteryjnych może zwiększyć ryzyko alergii, spowodować lekoodporność bakterii, a te, w których składzie znajduje się trikolosan, mogą mieć negatywny wpływ na hormon tarczycy.

Wniosek? 

Mydeł używajmy na co dzień, często i dokładnie myjąc ręce, a żel antybakteryjny traktujmy jako niezbędny element na wyjątkowe sytuacje: na wakacjach w plenerze, na górskich szlakach lub na plaży. Oraz podczas epidemii grypy.

 

Zobacz naszą ofertę PRODUKTÓW ANTYBAKTERYJNYCH

Komentarze do wpisu (0)

Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl